Czym jest coaching?

„Niewiele innych zajęć wpływa na rozwój zewnętrzny w takim stopniu jak coaching.

Co więcej, w coachingu nigdy nie osiąga się kresu możliwości.”

Jenny Rogers

Często spotykam się z pytaniem „Coaching?? A co to jest?”

Coaching to świetne narzędzie, które pomoże Tobie w realizacji celów, zmianie życiowej, odkryciu swoich supermocy i zasobów oraz zmieni Twoje myślenie o nich. To narzędzie, które porządkuje wiele spraw, które do tej pory wydawały Tobie się nie do ogarnięcia!

Odkrywanie swoich mocnych stron, decydowanie jakie rozwiązanie wybierasz, które odrzucasz, jaką drogą chcesz pójść jest fascynujące i powoduje, że stajesz się autorką/autorem własnego życia!

Pomyśl tylko – jak cudownie może zmienić się Twoje życie, jak wielu barw może nabrać, kiedy odkryjesz, ile masz w sobie potencjału, zobaczysz, że MOŻESZ i kiedy przestaniesz w siebie wątpić!

Wyobraź sobie, jak cudownie lekkie może być Twoje myślenie o sobie, jak duża odwaga w działaniu i ambitne zdążanie do obranych celów! Jak wiele możesz osiągnąć dzięki wytrwałej pracy nad sobą i wybieranie tego, co Tobie służy i daje Ci „flow”!

Na czym polegają sesje coachingowe?

Krok 1

Krok 2

Rozpoczynamy współpracę od zdefiniowania Twojego celu. Omawiamy, dlaczego jest on ważny dla Ciebie i jakie dokładnie rezultaty chcesz osiągnąć. Definiujesz swój cel według zasady SMART.

Określamy możliwości, którymi już dysponujesz, działania wcześniej przez Ciebie podjęte. Analizujemy, które z nich przyniosły efekty, a które się nie sprawdziły. W tym kroku chodzi o to, abyś zobaczył(a), że masz podstawy do tego, żeby podjąć realizację swojego celu.

Krok 3

Krok 4

Kolejno, rozważamy możliwości i wybory, które masz przed sobą. To moment, w którym zastanawiasz się, jakie konkretne zmiany chcesz wprowadzić w swoim życiu. Analizujesz swoje opcje, wybierasz te, które będą dla Ciebie najlepsze i odrzucasz takie, które nie przyniosą Tobie spodziewanych korzyści.

Ostatnim krokiem jest Twoja decyzja o tym kiedy zaczynasz realizować swój cel i co wybierasz z opcji wypracowanych w trzecim kroku. Określasz też skalę swojego zmotywowania. Po co? Aby zobaczyć, na ile Twoja skala zdeterminowania pomoże Tobie w realizacji celu.

Wszystkie 4 kroki pozwolą Ci przyjrzeć się sobie: Twojej prawdziwej motywacji, która jest podstawą realizacji celów, Twoim zdolnościom, możliwościom, talentom, zasobom i wyborom. Co więcej, przekonasz się, co sprawdza się u ciebie najlepiej, a jakie działania nie przynoszą korzyści.

Coaching pomaga Ci uczynić Twoje życie lepszym, prostszym i bardziej zorganizowanym. Ponadto, realizujesz istotne dla Ciebie cele, biorąc odpowiedzialność za swoje działania. To wszystko prowadzi do tego, że poznajesz siebie i zaczynasz żyć bardziej zgodnie ze sobą i swoimi wartościami, nie unikając nowych wyzwań, lecz z odwagą stawiając im czoła.

Zapraszam Cię na bezpłatną sesję próbną, abyś przekonał(a) się na czym polega coaching.

Jako coach niczego nie narzucam swoim klientom, ponieważ jestem przekonana, że to oni kształtują swoje życie i są zdolni do podejmowania własnych decyzji.

Skorzystaj z sesji próbnej i przekonaj się, w jaki sposób coaching może Tobie pomóc!

lub skorzystaj z innej formy kontaktu

Różnice między coachingiem a terapią

Mimo, że coach i terapeuta posługują się pytaniami podczas sesji, specyfika ich pracy jest zupełnie inna. Coaching często błędnie uznawany jest za pewien rodzaj terapii, co przynosi wiele nieporozumień i może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli coach widzi, iż klient wymagałby wsparcia psychoterapeutycznego, jest zobowiązany mu to zasugerować (co nie jest jednoznaczne z narzuceniem). Bywa, że oba procesy mogą odbywać się równolegle, choć nie zawsze. Dzieje się tak, kiedy klient boryka się z poważnymi problemami natury psychologicznej lub przeżywa kryzys. Coaching, który bazuje na zasobach, nie spełnia wówczas swojej roli, ponieważ klient przeżywający kryzys nie jest w stanie tych zasobów dostrzec.

COACHING

  • coach i klient są na równi
  • dotyczy teraźniejszości i przyszłości
  • skoncentrowany na rozwiązaniach
  • nacisk na mocne strony
  • krótkotrwały
  • otwiera na to, co nowe

TERAPIA

  • terapeuta wobec pacjenta jest ekspertem
  • sięga do przeszłości (poranień i traum)
  • diagnozuje problem
  • nacisk na pokonywanie przeszkód
  • długotrwała
  • zamyka to, co należy do przeszłości